Azerbaycan Üniversite Eğimi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi, binlerce öğrenciyi birleştiren ve Azerbaycan nüfusunun sağlığını koruyan profesyonel doktorlar ve bilim insanları yetiştiren Azerbaycan’nın en önemli bilim ve eğitim merkezlerinden biridir.

Üniversitede öğretim süreci bilimsel araştırmalar ve sağlık ilerlemeleri ile yakından ilgilidir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi 1930 yılında Bakü Devlet Üniversitesi bünyesinde tıp fakültesi temelinde kurulmuştur. Bu bakımdan Azerbaycan Sağlık Bakanlığı'nın varisi olarak kabul edilen üniversitenin tarihi 100 seneden daha eskiye dayanmaktadır. Üniversite 1990 senesinde  Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi ismi ile günümüzdeki  halini almış ve bağımız bir üniversite kimliğine bürünmüştür.

Yarım asrı aşkın süredir faaliyet gösteren Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi, günümüzde zengin finansal ve teknolojik imkanlara , eğitim olanaklarına , kliniklere ve laboratuvarlara sahip Azerbaycan'ın en büyük bilimsel ve tıbbi merkezi konumundadır. Üniversitenin araştırma laboratuvarları, bilimsel araştırmaların önemini artıran ve tıpta yeterli personel potansiyeli yaratan modern ekipmanlarla donatılmıştır.

 

Azerbaycan  Bakü Tıp Üniversitesi bünyesinde günümüzde mevcut olan 5 kliniğe ek olarak 8 eğitim tesisi, bir idari bina ve 6 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Sadece 11 katlı modern yurt tesisi 2.500 öğrenciyi barındırma  potansiyeline sahiptir. Bakü Tıp Üniversitesi bir internet merkezine, yaklaşık 1 milyon kitabın bulunduğu eşsiz bir kütüphaneye sahiptir

Azerbaycan'nın Avrupa düzeyindeki ilk uluslararası tıp üniversitesi olan Azerbaycan Tıp Üniversitesi  TOP-10 en iyi özel yüksek öğretim kurumlarında yerini sağlamlaştırmıştır ve şüphesiz Azerbaycan'da tıp eğitimi almak için en iyi seçenektir.Gelişmiş öğrenme teknolojileri, pratik becerilerde doğaçlama için köklü mekanizmaları ile tanınmaktadır.

Günümüzde  Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi Avrupa kalite standartlarını karşılayan ve öğrencilere kaliteli eğitim için geniş fırsatlar sunan bir üniversite kompleksi olup ortadoğu ve asyanın  ilk uluslararası tıp üniversitesidir.Üniversite eğitim ve bilimsel faaliyetlerin çok çeşitli yönlerini kullanmaktadır.Uluslararası düzeyde bir üniversite olan Azerbaycan tıp üniversitesi öğrencilerine dünyanın her yerinden yabancı öğretim görevlilerinin görev yaptığı uluslararası eğitim öğretim ortamı sunmaktadır.

Üniversite Eğitim salonları,labaratuvarları,tam donanımlı konferans salonları,oditoryumların hazır olduğu yeni inşa edilmiş binalara sahiptir.

 

Azerbaycan Üniversiteleri Eğitim Katalog Buradan Cihazınıza İndirebilirsiniz

 

Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi Uluslararası İşbirlikleri

Azerbaycan Tıp Üniversitesi 1998 yılında Karadeniz Liseler Birliği, 2002 yılında Avrupa Üniversiteler Birliği'ne tam üye seçilmiştır.Doktora tezine layık görülen ve bilim alanında profesör diploması alan bilim insanlarımızın birçoğu uzun yıllar çeşitli bölümler, bilimsel araştırma enstitüleri ve kliniklerin başkanları olarak Azerbaycan cumhuriyetinin sosyal ve siyasal yaşamında aktif olarak görev almaktadırlar.Bunlar arasında çok sayıda bilimsel makale, monografi ve ders kitaplarının yanı sıra patentler ve üretken öneriler bulunmaktadır.

Azerbaycan Bakü Tıp Üniversitesi ayrıca , Kafkas Üniversiteler Birliği, Türk Dünyası Üniversiteler Birliği ve Karadeniz Üniversitesi Ağı üyesidir. Üniversitemiz bir dizi yabancı eğitim, bilim ve tıp kurumu, uluslararası kuruluşlar, toplumlar ve derneklerle (USAID, Amerikan-Avusturya Fonu (AAF), Alman Akademik Tartışma Servisi (DAAD), TICA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı), Dünya Bankası, British Council vb. ve tıp öğrencileri federasyonu ferneği'nin (IFMSA) aktif üyeleridir.

 

1990'lardan günümüze kadar, Azerbaycan Tıp Üniversitesi'nden mezun olan genç doktorlar sadece Azerbaycan'da değil, ABD, Almanya, Türkiye, Kanada, İran İslam Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, İsviçre ve diğer ülkeler de dahil olmak üzere birçok ülkede  başarılı çalışmalara imza atmıştır.Her yıl, Tıp Bilimleri Üniversitesi'nden mezun olan onlarca mezun, adı geçen ülkeler de dahil olmak üzere birçok gelişmiş yabancı ülkede bir komisyonlardan başarıyla geçerek işe alımaktadırlar.

 

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi hastalara kaliteli tıbbi bakım sağlamak ve profesyonel ve yetkin diş hekimleri yetiştirmek için 1992 yılında üniversite bünyesinde kurulmuşturÜniversite bünyesinde ağız ve yüz cerrahisi, çocuk diş hekimliği bölümleri ve tıp fakültesi ve diğer fakültelerin yanı sıra cerrahi, ortopedi, ortodontoloji, parodontoloji, implantoloji, fizyoterapi, radyasyon bölümleride bulunmaktadır.

 

Azerbaycan Üniversiteleri Eğitim Katalog Buradan Cihazınıza İndirebilirsiniz