Al Farabi Universitesi

Kazakistan Al Farabi Üniversitesi

Al Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi (Farabi KazNU) Orta Asya'nın en eski ve en köklü üniversitelerinden biridir.

Al Farabi Üniversitesi dünya sıralamasında  2021 senesi verilerine göre ilk 200 lük dilim içerisinde 165.sırada bulunmaktadır.

Kazakistan Al FarabiÜniversitesi genç ve dinamik ve bölgede eğitim hizmetleri sunmada sürdürülebilir liderlik kazanmaktadır. Al Farabi Ulusal Üniversitesi 1934 yılında Kazakistan'nın Almaty şehrinde kurulmuştur. Üniversite 1970 yılında kampüsünü büyüterek yeni bir büyük kampüs alanına sahip olmuştur. (105 hektar) Farabi Üniversitesi, 1985 yılında farklı ülkelerden gelen yabancı öğrencileri kabul etmeye başlamıştır.

Üniversite, aynı zamanda sadece İngilizce olarak verilen programlar sunmaktadır. Uluslararası öğrencilere Kazak ve Rusça dersleri için fırsat sağlar. Orta Asya'daki en büyük kampüse ve spor tesislerine sahiptir. El Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi'nden 11 öğrenci milli takımın üyeleriydi ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarına katıldı. Svetlana Podobedova, ağırlık kaldırmada altın madalyanın sahibi oldu.   

 

 Al Farabi Üniversitesi online katalog buradan cihazınıza indirebilirsiniz

 

  • Al-Farabi Üniversitesi, devlet sertifikasyonunu ilk kez kazanan ve tüm uzmanlık alanlarında ve her seviyede akademik etkinlik yapma hakkı olan Kazakistan Cumhuriyeti yüksek öğretim sisteminin önde gelen kuruluşudur.
  • Farabi Üniversitesi Önde gelen sıralama örgütleri içerisinde 2021 Yılında Dünya Genelindeki üniversiteler arasında 165.Sırada yeralmıştır.
  • Al Farabi Üniversitesi Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ödülünün ülkenin tarihinde "Kalite alanında başarı ödülüne layık görülen ilk Kazakistan üniversitesidir.
  • Al Farabi Milli Üniversitesi Kalite ve hizmet alanındaki Uluslararası Üniversiteler Birliği ve Avrasya Üniversiteler Birliğinin kurucu üyesidir.Kazakistan'ın ve Bologna'daki Büyük Üniversiteler Bildirgesi'ni imzalayan Orta Asya ülkelerinin ilk üniversitesidir.
  • Al Farabi Üniversitesi'nde  16  fakülte, 63 bölümün, 20 bilimsel araştırma enstitü ve merkezinin, 1 teknopark, 2000'den fazla profesör, görev yapmaktadır. çalışıyor. Ortak uluslararası eğitim programları öğrenci değişim programları ve staj konularında dünyanın en büyük 418 uluslararası üniversitesiyle işbirliği yapmaktadır. 

 

Al Farabi Üniversitesi Uluslar Arası İşbirlikleri

Kazakistan AlFarabi Üniversitesi 'nin günümüzde  16 Fakültede  Eğitim alan  okuyan 29.000'den fazla öğrencisi bulunmaktadır. , Sağlık Bilimleri Mühendislik, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler. Üniversite dünyanın dört bir yanından önde gelen üniversiteler ile yakın ilişkiler sürdürmektedir. Al Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi, Hint-ABD Mühendislik Eğitimi İşbirliği'ne katılmıştır. MDP / Global Classroom, 2011 yılında Columbia Üniversitesi'nin desteği ile başlatılmıştır. 

Al Farabi Üniversitesi Kazakistan , aşağıdaki uluslararası organizasyonların bir üyesidir

Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Mühendislik Eğitimi Topluluğu, Uluslararası Akademik Tecrübe ve Mükemmeliyete İlişkin Teknik Deneyim ve Uluslararası Gözlemevi için Öğrenci Değişimi. 

Al Farabi Üniversitesi nde Her yıl, John Forbes Nash, Finn E. Kydland, Roger D. Kornberg, Christopher Pissarides ve Murray Gell-Mann gibi Nobel Ödülü'nü kazanan dünyaca ünlü akademisyenler, Al-Farabi KazNU öğrencileri önünde dersler veriyorlar. 20 farklı ülkeden 500'den fazla uluslararası profesör üniversitede ders veriyor. Üniversite, aynı zamanda sadece İngilizce olarak verilen programlar sunmaktadır. Uluslararası öğrencilere Kazak ve Rusça dersleri için fırsat sağlar. 

 

 Al Farabi Üniversitesi online katalog buradan cihazınıza indirebilirsiniz

 

Al Farabi Üniversitesi Bölümleri

Al Farabi Üniversitesi nde 16 Fakültede  Eğitim gören 29 binden fazla öğrenci bulunmaktadır. Üniversitede Tüm bölümlerde  Y.lisans ve Doktora olanağı bulunmaktadır. 

Sağlık Bilimleri  : Tıp , Diş Hekimliği ,Hemşirelik , Sağlık memurluğu 

Beşeri Bilimler Fakültesi   : Uluslararası ilişkiler , Türkoloji , Tarih , Coğrafya , Arkeoloji 

Fen bilimleri Fakültesi    :Matematik , Fizik Astronomi  -  Bilgisayar Müh. , Yazılım mühendisliği , Elektrik Mühendisliği , Makine Mühendisliği 

İktisadi ve idari bilimler  Fakültesi : işletme , İktisat , Ekonomi , Pazarlama 

Al Farabi Üniversitesi 'nde Tıp , Diş hekimliği , Hukuk , Uluslararası hukuk , Bilgisayar Müh. , Makine Mühendisliği ,Yazılım Müh. Petrol Doğalgaz Müh. , Elektik elektronik , Psikoloi ,  Pazarlama , Ekonomi , İşletme bölümlerinde Eğitim Dili Rusça yanısıra ingilizce dir  . Diğer bölümlerin Eğitim dili Rusça dır .Öğrenci tercihine göre arzu ettiği dilde  eğitim alabilir

Tüm Y.lisans ve Doktora bölümlerinin eğitim dili ingilizce ve rusça olup öğrenci tercihine göre arzu ettiği dilde  eğitim alabilir