Nahçıvan Devlet Üniversitesi

 

 

 

Azerbaycan Nahçıvan Şehri Hakkında


Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, T ürkiye, İran ve Ermenistan arasında denize kıyısı olmayan Azerbaycan’a ba ğlı özerk bir cumhuriyet olup, Azerbaycan’ın ülkemiz ile tek kara sınırını oluşturmaktadır.Türkiye tarafında Dilucu, Nahçıvan tarafında ise Sederek Gümrük Kapıları yer almaktadır. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Nahçıvan Şehri ile Iğdır Merkezi arası mesafe yaklaşık 160 km’dir. Dilucu/Sederek Sınır Kapıları yaklaşık olarak orta noktada bulunmaktadır.

Nahçıvan İklim 


Karasal iklime sahiptir. Yazlar sıcak, kışlar soğuktur. Ilık geçen ilkbahar ayları yağışlı, sonbahar ise kuraktır.az aylarında sıcaklık 40 dereceye yükselebilmekte, sert kış şartlarında Ocak ve Şubat aylarında ise –15 dereceye kadar düşebilmektedir.


NÜFUS, DİL ve DİN


Toplam Nüfus:552.800 (28 Ocak 2018 tarihi itibariyle)
Resmi Dil:Azeri Türkçesi Din:Nüfusun %99,9’u Müslümandır. Nahçıvan’a nasıl gelinir?
Nahçıvan’a ulaşımın en kolay yolu Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Nahçıvan arası seferleridir. Iğdır Havaalanı’nın açılması ile birlikte, havayolu ile Iğdır’a intikal edip, Iğdır üzerinden karayolu ile Nahçıvan’a gelinmesi de mümkündür. Iğdır-Nahçıvan arasında düzenli olarak otobüs seferleri yapılmaktadır. Dolayısıyla karayolu ile Iğdır’a, oradan da Nahçıvan’a gelmek de ayrı bir alternatiftir.
Azerbaycan Hava Yolları ( AZAL) Nah çıvan-Bakü arasında seferleri vardır. Yabancılar için ücret 70 Manattır (yaklaşık 43 ABD Doları).

Nahçıvan’da Ev Kiralama


Nahçıvan'da Ortalama Ev Kira Düzeyi:Aylık 250-350 ABD Dolarından başlamaktadır. 

Günümüzde Nahçıvan, son derece modern imkânlara sahip, çağdaş bir şehir görünümündedir. Temizliğin ve güvenliğin üst seviyede olduğu Nahçıvan şehri geniş caddeleri kafeleri, parkları ve müzeleriyle keyifli zaman geçirebileceğiniz bir şehirdir. Ayrıca sıcak ve samimi Azerbaycan kültürünü paylaşan Nahçıvan, bu kültürel yakınlık nedeniyle asla yabancılık çekmeyeceğiniz bir şehirdir.
Nahçıvan’a ulaşım iki yolla sağlanabilir. Dilerseniz haftanın belirli günleri yapılan doğrudan uçuşlarla ulaşabilir veya Iğdır üzerinden otobüslerle gidebilirsiniz. Nahçıvan’da kapıda vize uygulaması mevcuttur.Günümüzde

 

Nahçıvan Devlet Üniversitesi


Tamamen modern ekipmanlarla donatılmış Nahçıvan Devlet Üniversitesi, geniş imkânları ve uzman eğitim kadrosuyla özellikle yurtdışında Tıp , Diş Hekimliği ve Eczacılık , Hukuk , Mühendislik eğitimi almayı düşünenler için harika bir seçenektir.


Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nde Azerbaycan Türkçesi ile Tıp , Diş Hekimliği ve Eczacılık eğitimi alarak hayalinizdeki mesleğe kavuşabilirsiniz! NDÜ’de Tıp okumanın sağladığı en büyük avantajlardan biri de Türkiye’den gelen öğrencilere sınavsız kayıt olanağı tanımasıdır. Başka bir deyişle, ülkemizdeki üniversite sınavından aldığınız puan ne olursa olsun, hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamanızın ardından Başta Sağlık bölümleri olmak üzere üniversitenin tüm fakültelerinde eğitiminize başlayabilirsiniz!


Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’nın en iyi üniversitelerinden biri olup ,diğer üniversiteler arasında özel bir yere sahiptir. 110 hektarlık alan üzerine kurulu üniversite kampüsü, her türlü tesis ve imkânı barındıran modern eğitim binalarına sahiptir. Laboratuvarlar, internet merkezleri ve modern bilişim teknolojileriyle donatılmış elektronik kütüphanesi tüm öğrenci ve öğretim üyelerinin hizmetindedir. Üniversitenin tümünde kablosuz Wi-Fi internet hizmeti bulunur.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi  Eğitim Katalogu  buradan cihazınıza  indirebilirsiniz