UKRAYNADA TIP EĞİTİMİ

 

 

 

Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim sizleri Ukrayna'nın en prestijli üniversitelerinde tıp eğitimi almaya davet ediyor ! 

 

 Ukraynada tıp eğitimi alabilmek için üniversite sınavında barajı aşmanız , herhangi bir puan almanız gerekmemektedir. Ukrayna Üniversitelerine  Lise diplomanız ile kaydınızı Tıp için hazırlık sınıflarına yapıyor ve Hazırlık Sınıfında başarılı olur iseniz  Eylül - Ekim , Kasım aylarında Eğitiminize başlıyorsunuz. Ukraynada, dilerseniz İngilizce dilerseniz Rusça olarak tıp eğitiminizi tamamlayabilir ve hayal ettiğiniz mesleğe sahip olabilirsiniz

  

Ukraynada Tıp Okumak

Kabul Şartları

Öğrenciler Ukraynada Tıp – Diş Hekimliği – Hemşirelik – Eczacılık Eğitimi İngilizce ve Rusça veya Ukraynaca dillerinde alabilirler .

Ukraynada Tıp Eğitimi öncesinde öğrenciler 1 Akademik sene  ingilizce yada rusça hazırlık sınıfı eğitimi almaktadır.Hazırlık sınıfında dil eğitimi sırasında öğrenciler Ek olarak Biyoloji , Kimya ve matematik dersleri ( temel düzeyde ) görmektedirler. Hazırlık sınıfı süresince yapılan arasınavlar ve senesonu sınavlarında başarılı olan öğrenciler sonraki sene Ukrayna tıp fakültesi ne kabul edilirler. Tıp fakültesine kabul için başarı notu 100 üzerinden 60 dır.

 

 

Hazırlık Sınıfı Dil Eğitiminden Muaf olmak

Ukraynada İngilizce dil yeterlilik sınavı hersene üniversiteler bünyesinde1 -10 Agustos tarihinde yapılmaktadır.Ukraynada tıp okumak için Bu sınavda başarılı olmak ve Lisede Biyoloji – Kimya – Matematik dersleri notları en az 100 üzerinden 70 olmak kaydı ile Dil hazırlık sınıfından muaf sayılabilir.

                          

     

Ukrayna’da Tıp Eğitimi almak çok kolay !

 

Ukrayna’da tıp fakültesine girmek ve tıp eğitimi almak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha kolaydır.Örneğin , Polonya , Almanya , İngilterede Tıp Fakültesi okumak için 2 sene hazırlık sınıfı eğitimi almalısınız .

Kanada’da ve Amerika’da Tıp Fakültesine kabul şartı ise , 4 senelik kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmak ve diploma notu 100 lük sistemden 90 üzeri başarı puanı istenmektedir.Avrupa – Amerika ve Kanada’ya kıyasla Ukraynada tıp okumak çok kolay ve avantajlıdır.

 

Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi - Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi 

 

Üniversite 1805 yılında Harkovda kurulmuştur. Harkov şehri , Ukraynanın Eski başkenti olup , 2.500.000 dan fazla nüfusa sahiptir Kiev Ulusal Tıp Üniversitesine girişte herhangi bir sınav- mülakat  yapılmamaktadır. Kiev  Ulusal Tıp Üniversitesi bölümleri eğitim görmek için lise diploması ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

 

Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi fiyatları Fiyatları  

 

Diş Hekimliği  : İngilizce Dilinde : 3800$ - Rusça Dilinde : 3700$ 

Diş Hekimliği Eğitim Süresi 5 Yıl

Tıp  Genel Tıp  : İngilizce Dilinde : 3500$   Rusça Dilinde : 3800$ 

 

 

Taras Shevchenko Üniversitesi Tıp Fakültesi  

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi  Ukraynanın  En Prestijli üniversitesi ünvanını taşımaktadır.Ukrayna'nın başkenti Kiev'de 1834 yılında kurulmuştur. 

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi Hazırlık programında eğitim, Sağlık bilimleri Tıp - Biyoloji - kimya - matematik - Fizik  bilimleri ve İşletme - iktisat - hukuk alanlarında Yabancı öğrencileri lisans ve yüksek lisans programlarına kabul etmektedir.

 

 Genel Tıp : İngilizce Dilinde Senelik  : 4000$ Ukraynaca Dilinde Senelik : 1750$

 

Dünya sıralamalarında En iyi ilk 500 üniversite içerisinde bulunmaktadır.

 

Harkov Karazin Üniversitesi Tıp Fakültesi 

Kharkov Karazin Üniversitesi Ukraynanın Harkov şehrinde bulunmaktadır . Üniversite Dünyası sıralamasında En iyi ilk 500 üniversite içerisine girmektedir Sıralaması 410. sırada yeralmaktadır. 

 

Kharkov Şehri -  Karazin Üniversitesi Tıp Bölümü Fiyatları 

  Rusça Tıp      : 3200$  ( Senelik Okul Harcı )

  İngilizce Tıp : 4300$ ( Senelik Okul Harcı ) 

                                                                                                               Tıp Fakültesi Eğitim Süresi 6 Yıl + Hazırlık Sınıfı

 

Öğrenciler Eğitimden önce 1 sene önce  Rusça yada İngilizce Hazırlık sınıfı dil eğitimi almaktadırlar.

 

Ukrayna Üniversiteleri Fiyat Listesi buradan cihazınıza indirebilirsiniz 

  

Odessa Şehri - Odessa Tıp Üniversitesi 

 

Odessa Tıp Üniversitesi Ukrayna'nın Köklü Tıp Üniversitelerinden biri olup Odessa Şehrinde bulunmaktadır. Üniversitede Tıp - Diş Hekimliği - Eczacılık Bölümleri bulunmakta olup Rusça ve İngilizce dillerine eğitim olanakları mevcuttur. Öğrenciler Üniversite bünyesinde 1 Sene Rusça veya İngilizce hazırlık sınıfı eğitimi almaktadırlar. 

Diş Hekimliği  : İngilizce Dilinde : 4000$ - Rusça Dilinde : 3500$ 

Tıp  Genel Tıp  : İngilizce Dilinde : 4000$   Rusça Dilinde : 3500$