RUSYADA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Rusya'da okumak hem prestijli hem de avantajlıdır. Tek yapmanız gereken beğendiğiniz bir program seçmek ve başrunuzu gerçekleştirmek için olan gerekli belgeleri hazırlamaktır.

 

Rusya'da Eğitim Ücretleri

Rusya'da eğitim maliyetleri çok uygundur. Devlet üniversitelerinde öğrenim ücretleri, dil eğitimi programı da dahil olmak üzere bir akademik yıl için 2000 ila 6000 $ arasında değişmektedir. Bu ücretler programınıza ve üniversiteye bağlı olarak değişebilir. Örneğin, tıp, diş hekimliği gibi uzmanlık alanlarının öğrenim ücretleri genellikle diğer programlardan daha yüksektir ve akademik yıl başına 3500 -8000 $ arasında değişmektedir. Ayrıca, İngilizce dilinde öğretilen programların öğrenim ücretleri Rusça dilinde eğitime oranla daha yüksektir.

Rusya'da Hazırlık Eğitimi - Rusya'da Rusça Eğitim

Rusça eğitim almak isteyen tüm uluslararası öğrenciler fakülte öncesi  eğitimden geçmeleri gerekmektedir.Bu genellikle kabulün ilk akademik yılında gerçekleştirilir. Hazırlık sınıfı eğitimini başarıyla bitiren öğrencilerin Fakülte eğitimlerine öğrenimlerine devam edebilirler.

 

Rusya’da Yaşam

Başka bir ülkeye taşınma kararı ciddi bir adımdır. Kararlılık ve kapsamlı bir hazırlık gerektirmektedir. Yeni bir ülkedeki farklı yaşam koşullarına ve kültürüne uyum sağlamanız gerekir. Başka bir kültür, yerel vatandaşların psikolojisi, farklı iklim ve yeni dili öğrenmeye açık olmalısınız. Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim den alacağınız profesyonel danışmanlık hizmeti sayesinde Farklı ülke ve kültüre  hazırlanmanız , adapte olmanız çok kolay.

 

Rusya’ da Konaklama

Rusya'daki üniversiteler, tam zamanlı eğitim ile tüm yabancı öğrencilere yurtlarında konaklama imkanı sunmaktadır. Konaklama ücreti aylık 40$ - 150$ arasında değişmektedir.Fiyatlar yurtların yaşam koşulları ve konfor seviyesine bağlıdır. Fiyatlara konaklama – elektrik –su – doğalgaz faturaları dahildir. Yurt ücretleri hazırlık sınıflarında Senelik peşin , fakülte eğitimi alırken dönemlik olarak ödenmektedir.

Rusya’da eğitim alırken üniversite yurtlarında yaşamak istemiyorsanız, bir oda veya apartman dairesi kiralayabilirsiniz. Orta ölçekli nüfusu 1.5 -2 milyon olan şehirlerde Tek odalı ve eşyalı apartman daireleri aylık 250 -300 dolar Büyükşehirlerde ise  400 -600 dolar arasında değişmektedir.

İşte bazı temel masraflar: eğitim, konaklama, sağlık sigortası, yiyecek ve ulaştırma.

2022 için, Rusya'daki yaşam ücreti 10 451 ruble (yaklaşık 260 $) iken, yemek ve harçlık için harcadığınız asgari miktardır. Ancak Moskova ve St. Petersburg'daki fiyatların, metropol olmayan bölgelere göre daha yüksek olduğunu ve harcamalarınızın daha düşük olacağını unutmayın. 
Öğrencilerin genellikle müzelerde, kafelerde, spor ve spor kulüplerinde, mağazalarda% 50'ye varan indirimler yaptığı belirtilmelidir. Öğrenciler için toplu taşıma araçları ile seyahat etmek de daha ucuz.

 

Rusya Üniversiteleri Eğitim Kataloğu Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz 

 

Rusya’da Yaşam Maliyeti

Rusya’da orta ölçekli şehirlerde Yurtta kalan bir öğrenci için ortalama aylık 200-250 dolar yeterli olmaktadır. Büyükşehirlerde bu rakam 350-400 dolar arasında değişmektedir.

Rusya Üniversitelerinde öğrenci hayatı çok aktiftir.Üniversitelerde ilginç - konferanslara, sergilere ve bilim veya eğitim seminerlerine katılabilirsiniz.

Ayrıca spor aktivitelerine katılabilirsiniz, her üniversitede basketbol, ​​futbol, ​​voleybol , judo, yüzme takımları bulunmaktadır

 

Rusya’da Ulaşım

Kampüste çevresindeki öğrenci yurdunda konaklama seçerseniz, üniversitenin yakınında yaşayacaksınız. Yürüyerek okulunuza rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Üniversiteden uzakta yaşayacaksanız, toplu taşıma araçlarını ve hemen hemen tüm Rusya şehirlerinde bulunan gelişmiş metro ulaşım ağını kullanarak hızlı ve güvenli seyahat edebilirsiniz. Rusya’da toplu taşım oldukça ucuzdur.Öğrenci indirimi göz önüne alındığında moskova'da, st.petersburg’da metroyla seyahat etmek için harcamalarınız ayda 300 ( yaklaşık 6 dolar ) Aylık ulaşım için harcamanız olacaktır. 

 

Rusya’da Eğitim Maliyetleri

Rusya’da Eğitim Dili Birçok Üniversite ve bölümde Rusça’dır .  Rusya Federasyonunda eğitim alan yabancı öğrenciler Üniversiteler bünyesinde 1 sene süreli Rusça hazırlık sınıfı eğitimi alırlar. Hazırlık sınıfı eğitiminde başarılı olan öğrenciler , devam eden akademik senede fakültelere geçişlerini yaparlar ve Rusça olarak eğitim alırlar.

Rusyada Mühendislik , Sosyal Bilimler ve İktisadi bilimler fakülteleri bölümleri Senelik Eğitim harçları  2000 -3500 dolar arasında üniversitelere göre değişmektedir. Rusyada Sağlık bölümleri  Senelik Eğitim harçları 3000 -5000 dolar arasında üniversitelere göre değişmektedir. Rusyada Hazırlık Sınıfı Ücretleri Senelik 2000 – 6000 dolar arasında üniversitelere göre değişmektedir

 

 

Rusya Üniversiteleri Eğitim Kataloğu Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz